YAKIT TÜKETİMİ ARTAR MI

YAKIT TÜKETİMİ ARTAR MI
  • Adres:

    İnkilap Mh. F.Sultan Mehmet Sanayi Sit. Fatih 2 cd. B1 Blok No:3 Ümraniye / İstanbul

  • İletişim:

    Telefon: 0(212) 000 00 00
    E-Posta: info@magtest.com

YAKIT TÜKETİMİ ARTAR MI

Uzman kişiler tarafından,orijinal bağlantı cihazları ile ve aracınıza özel olarak yapılmayan bu sistem hem aracın motoruna zarar verebilir hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Çünkü yeni nesil araçlarda ABS, hız sabitleyici, ESP gibi önemli donanımlar aracın mevcut ECU’sundan kontrol edilmektedir.Unutmamak gerekir ki Chip Tuning hiçbir zaman motorun üretebileceği güçten fazlasını veremez. Chip tuning de yaptıgımız işlem yüksek devirlerde elde edilen mevcut gücü alt devirlere taşımak olduğu icin aksine özellikle aracınız yüklü halde iken motoru yormadan daha rahat devirlenmesinden dolayı zarar değil, hem motor hem kullanan icin faydalı oldugunu savunuyoruz.Ve tecrübelerimizle kanıtlıyoruz.
Ecu de motor calışmasını takip eden sensörler herhangi anormal bir durumda motoru durdurur korumaya alır motorun zarar görmesini önlar yada sizi daha önceden uyarır . Unutulmamalıdır ki bu işlem icin yatırım yapmış firmalar dışında 150 tl ye clon (kopya) cihaz alıp nereden edinildiği belli olmayan yazılımlarla calışan firmalar vardır bizlerin kullandıgı orijinal cihazların recover yani yükleme esnasında cıkabilecek sorunlara karsı kurtarma gibi özellikleri vardır o yüzden orjinal cihaz kullanan profesyonel firmalar tercih edilmelidir.

 

BU İŞLEMİ OTOMOBİL ÜRETEN FABRİKALAR NEDEN YAPMIYOR ?

Mühendisler aracı tasarlarken tüm parçaları bir bütün olarak ve senkronize edilmiş vaziyette düşünmeleri gerekiyor. Örneğin 100 beygir güç ve 180 km/s son hız yapan bir aracı düşünelim. Aracın lastikleri dahil birçok aksam belli toleranslar göz önüne alınarak seçiliyor. Bu değer genellikle %20-40 dolaylarındadır. Aracın gücünü 150 beygire, son hızını 240 km/s’te çıkarttığınızı farz edelim. Otomatikman tolerans değerinin üzerine çıkmış oluyorsunuz. Haliyle güvenliğiniz tehlikede oluyor.
Yanı sıra bir araç üretilirken,aracın hangi ülkede,ne tür hava veya yol şartlarında kullanılacağı elbette bilinemez.Motora tam performansın verilmemesinin nedenlerinden biride budur.
Aynı zamanda üreticiler aracın bakımlarının zamanında yapılıp yapılmayacağı elbette bilmezler,bunun içinde araç tamamen bakımsız kaldığında,eksik bakım yapıldığında veya araca kalitesiz yakıt alındığında dahi güvenliği tehlikeye sokmamak için motorun tam gücü kullanıcıya yansıtılmaz.
Bunun yanı sıra bazı üreticiler yetkili servislerindede Chip Tuning hizmeti vermektedir.Bu durum otomotiv firması tarafından Extra bir kazanç haline getirilmiştir. 
Yine bilindiği gibi piyasada satışa sunulan araçlar vardır ki,tüm aksamı,motoru hatta vidasına kadar aynıdır ama 65 hp-75 hp-90 hp vs.gibi güç farklılıkları nedeniyle farklı fiyatlara satılmaktadır.
İşte bu gibi nedenlerle mühendisler hem güvenliği had safhada tutmak,hem satış politikaları gereği ,hem daha az CO2 salınımı gibi sebepler için aracı maksimum güç üretecek seviyede satışa çıkartmıyorlar.